Tam Disk Şifrelemenin Avantajları ve Kullanım Alanları

Tam Disk Şifreleme (FDE), donanım düzeyinde şifrelemedir. FDE, bir sabit sürücüdeki verileri otomatik olarak dönüştürmeyi "geri alma" anahtarına sahip olmayan hiç kimse tarafından anlaşılamayacak bir forma dönüştürerek çalışmaktadır. Uygun kimlik doğrulama anahtarı olmadan, sabit sürücü çıkarılıp başka bir makineye yerleştirilse bile verilere erişilemez. FDE, üretim sırasında bir bilgi işlem aygıtına kurulabilir veya daha sonra özel bir yazılım sürücüsü yüklenerek eklenebilir.
 

Tam Disk Şifreleme Avantaj ve Dezavantajı Nedir?

 
Tam Disk Şifrelemenin Avantajı, kullanıcıların bilgisayarın kilidini açtıktan sonra özel bir ilgi gerektirmemesidir. Veriler yazılırken otomatik olarak şifrelenir. Okunduğunda, otomatik olarak şifresi çözülür. İşletim sistemi de dahil olmak üzere sabit sürücüdeki her şey şifreli olmaktadır. Tam Disk Şifrelemenin Dezavantajı; şifreleme/şifre çözme işleminin, özellikle sanal belleğe yoğun bir şekilde erişildiğinde veri erişim sürelerini yavaşlatabilmesidir.
 

Tam Disk Şifreleme Nerelerde Kullanılır?

 

Tam Disk Şifreleme, özellikle dizüstü bilgisayarlar ve fiziksel olarak kaybolabilecek veya çalınabilecek diğer küçük bilgi işlem cihazları için kullanışlıdır. Tüm sabit sürücüyü şifrelemek için bir anahtar kullanıldığından, şirket düzeyinde Tam Disk Şifreleme, ağ yöneticisinin güçlü bir parola politikası uygulamasını ve bir çalışanın parolasını unutması veya şirketten beklenmedik bir şekilde ayrılması durumunda bir şifreleme anahtarı yedekleme süreci sağlamasını gerektirir.
 

Kaspersky Disk Şifreleme Nasıl Gerçekleşir?

 

Kaspersky Endpoint Security for Business ile disk şifreleme iki farklı şekilde gerçekleştirilir:
  • Kaspersky Tam Disk Şifreleme
  • Bitlocker Sürücü Şifreleme
 

Kaspersky ile Tam Disk Şifreleme Süreçleri?

 

Kaspersky Tam Disk Şifreleme yapılmadan önce şifreleme yapılmasını istediğimiz cihazlara ilgili bileşeni yüklememiz gerekmektedir.
  • Şifreleme Teknolojisi: Kaspersky Disk Encryption
  • Şifreleme Modu : Tüm Sabit Sürücüleri Şifrele 
Yukardaki ayarlar seçildikten sonra uygulamak istediğiniz disk veya diskleri belirtebilirsiniz. Bilgisayarda kurulu birkaç işletim sistemi varsa, tüm sabit sürücüleri şifreledikten sonra yalnızca uygulamanın kurulu olduğu işletim sistemini yükleyebilirsiniz.
 
Kaspersky Ürünleri ile Tam Disk Şifreleme 
 
Kaspersky Endpoint Security for Business ile tam şifreleme işlemi hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formunu doldurmanız halinde uzman ekiplerimiz sizlere ulaşacaktır. 

Diğer Blog Yazıları