Siber Güvenlik Olay Müdahale Planı Nedir ve Neden Önemlidir?

CISCO, Colonial Pipeline, SolarWinds, Marriott ve Nvidia'yı neyin birbirine bağladığını biliyor musunuz? Hepsi de kendi sektörlerinin devleri olmasının yanı sıra, hepsi de yakın zamanda siber saldırıların ve çoğu durumda ciddi veri ihlallerinin kurbanı oldular.

Yakın zamandaki kurbanların isimlerini vermemizin tek nedeni, HERHANGİ BİRİNİN bir güvenlik olayının bir sonraki kurbanı olabileceği gerçeğini vurgulamaktır. En iyi siber güvenlik altyapısına ve en güçlü güvenlik operasyonlarına sahip en büyük kuruluş bile tehlikeye girebilir.

Bu nedenle, emrinde bu ölçekte kaynaklara sahip olmayan daha küçük kuruluşlar, kötü niyetli aktörler için daha kolay hedefler olabilir. Peki burada ki amaç nedir?

Büyüklüğü, ölçeği ve endüstrisi ne olursa olsun, her kuruluşun yaşam süresi boyunca saldırıya uğrayabileceği ve muhtemelen saldırıya uğrayacağı gerçeğini tekrarlamak içindir.

İşletmenizi hedef alan saldırıları önlemenin bir yolu yoktur. Yapabileceğiniz tek şey, bu saldırılar gerçekleştiğinde bunlara yanıt vermek için uygun bir stratejiye sahip olmaktır. Bir Siber Güvenlik Olay Müdahale Planı, etkili bir siber güvenlik müdahale stratejisinin temel taşıdır ve bugün oluşturmaya başlamanız gereken bir stratejidir.


Siber Güvenlik Olay Müdahale Planı Nedir?


Bir Siber Olay Müdahale Planı, esasen bir siber saldırı durumunda işletmenizin izleyeceği bir kılavuz veya bir dizi adımdır. Saldırı sırasında zararı en aza indirmek ve iş verilerinizi korumak için alınması gereken eylemleri açıklayan bir belgedir.

Bir plana sahip olmanın arkasındaki fikir, kaosun ortasında kötü kararları veya daha da kötüsü hiçbir kararı ortadan kaldırmaktır. Yönetim ve Olay Müdahale ekipleri önceden ideal ve etkili bir Siber Olay Müdahale Planı hazırlamışsa, kötü niyetli bir yazılımın veya veri ihlalinin işinize verebileceği zararı kontrol etme şansınızı büyük ölçüde arttırırsınız.


Bir Siber Güvenlik Olay Müdahale Planı Neden Önemlidir?


Bir işletme olarak er ya da geç bir fidye yazılımı saldırısının, bir hizmet reddi DDOS saldırısının hedefi olabilirsiniz. Bu nedenle bir Siber Olay Müdahale Planı önemlidir. Çünkü işletmenin şunları yapması yardımcı olur:

  • İhlalleri doğru tespit edin.
  • Saldırıyı kontrol altına alın, hasarı kontrol edin ve belki de siber suçluların veri çalma girişimlerini engelleyin.
  • Müşteri verilerini ve diğer hassas bilgileri mümkün olduğunca koruyun.
  • Saldırının en başta gerçekleşmesine izin veren güvenlik açıklarını yamalayın. 
  • Saldırıdan minimum hasarla ve/veya düzenleyici sonuçlarla kurtulun.
  • Alınan dersleri değerlendirin ve Siber Olaylara Müdahale Planını daha da geliştirmek/iyileştirmek için bunları uygulayın.
 

Siber Güvenlik Olay Müdahale Planı İçin Çözüm


Başarılı bir şekilde faaliyet göstermek için her işletmenin bir siber olay müdahale planına sahip olması gerekir. Bir siber saldırı durumunda kuruluşunuzun izlemesi gereken belgelenmiş bir süreçtir. Verilerinizi korumak, hasarı en aza indirmek ve işlemleri geri yüklemek için atacağınız adımları ana hatlarıyla belirtir. En önemlisi, bu plan kısa, özlü ve herkes için kolay anlaşılır olmalıdır.

Günümüzün dijital dünyasında, kapsamlı bir şekilde geliştirilmiş bir Siber Güvenlik Olay Müdahale Planına sahip olmak her zamankinden daha önemlidir. Bir siber olayın işletmeniz üzerinde size zaman, para ve müşterilere mal olabilecek yıkıcı bir etkisi olabilir. Bu nedenle, çok geç olana kadar beklemeyin. Siber olay müdahale planınızı bugün oluşturmaya başlayın, böylece kaçınılmaz olan gerçekleştiğinde etkili bir şekilde müdahale edebilir ve mümkün olduğunda hasarı kontrol edebilirsiniz.
 
Kurumsal Siber Güvenlik Olay Müdahalesi Planınızı Yapalım
 
Şirketiniz, kurumunuz veya kuruluşunuz için siber saldırılara karşı hazır olmak ve bir plan dahilinde ilerleyebilmeniz için lütfen siber güvenlik uzmanlarımızla iletişime geçiniz. 

Diğer Blog Yazıları