Sıfır Gün Saldırısı Nedir, Nasıl Korunabiliriz?

Zero-day ya da Sıfırıncı Gün olarak da bilinen sıfır gün saldırıları; bir ağdaki, yazılımdaki ya da donanımdaki güvenlik açığının, sistem operatörleri ya da geliştiricilerden önce, hackerlar tarafından erkenden tespit edilmesiyle meydana gelen saldırılardır.
 
Sıfır gün ismi ise, saldırının açığın bulunduğu gün (yani üzerinden 0 gün geçince) gerçekleştirilmesinden gelir.
 
Sıfır gün güvenlik açıkları hemen hemen her biçimde olabilir. Örneğin, eksik veri şifreleme, SQL enjeksiyonu, arabellek taşmaları, eksik yetkilendirmeler, bozuk algoritmalar, URL yönlendirmeleri, hatalar veya parola güvenliğiyle ilgili sorunlar şeklinde olabilirler.
Yazılım geliştiricileri güvenlik açıklarından haberdar olduklarında bu açıkları kapatmak için çalışırlar. Ancak bu sorunu giderecek yamaların hazırlanması ve yayınlanması belirli bir zaman alır. Hackerlar da güvenlik açığı kapanmadan kötü amaçlı saldırılarını gerçekleştirebilirler.
 

Sıfır Gün Saldırılarına Karşı Nasıl Korunabiliriz?

 
  1. Haberdar olun: Sıfır gün istismarları her zaman duyurulmaz, ancak bazen, potansiyel olarak yararlanılabilecek bir güvenlik açığı duyarsınız. Haberleri takip etmeye devam ederseniz ve yazılım satıcılarınızın yayınlarına dikkat ederseniz, istismar edilmeden önce güvenlik önlemleri almak veya bir tehdide yanıt vermek için zamanınız olabilir.
  2. Sistemlerinizi güncel tutun: Geliştiriciler; saldırı olasılığını önlemek, yazılımlarını güncel tutmak ve yamalı tutmak için sürekli çalışırlar. Bir güvenlik açığı bulunduğunda, yama geliştirip yayınlamak için uğraşırlar. Ancak, yazılım platformlarınızın her zaman güncel olduğundan emin olmak size ve ekibinize bağlıdır. Buradaki en iyi yaklaşım otomatik güncellemeleri etkinleştirmektir, böylece yazılımınız rutin olarak ve manuel müdahaleye gerek kalmadan güncellenir.
  3. Ek güvenlik önlemleri alın: Sıfır gün saldırısına karşı koruma sağlayan güvenlik çözümleri kullandığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Çünkü bu güvenlik önlemleri sizi sıfır gün saldırısından tam olarak korumak için yeterli olmayabilir.
 

Kaspersky Security Network ile Gelişmiş Koruma


Kaspersky, Kaspersky Security Network aracılığıyla kullanıcılara ekstra bir koruma katmanı sunar. Bu koruma yöntemi, gelişmiş kalıcı tehditler ve sıfır gün saldırıları ile mücadele etmek için tasarlanmıştır. Entegre bulut teknolojileri ve Kaspersky virüs analistlerinin uzmanlığı, Kaspersky Endpoint Security' yi en karmaşık ağ tehditlerine karşı koruma için eşsiz bir seçim haline getiriyor.

Kaspersky Endpoint Security ürünleri için lütfen ilgili sayfamızı ziyaret ediniz.


Kaspersky EDR için Demo Talebi


Kaspersky ürünlerine ilişkin ücretsiz demo talebinizi oluşturmak ve Güney Bilişim Bilgi Teknoloji uzmanlarının hangi ürünün size uygun olacağı konusunda danışmanlığını almak için bize ulaşın. 

Diğer Blog Yazıları