DKIM (Domain Keys Identified Mail) Nedir? Nasıl Çalışır?

DKIM, elektronik posta kimlik doğrulama yöntemlerinden biridir. DKIM, elektronik posta gönderen kişinin doğru kişi olup olmadığını belirlemek üzere kullanılır. 
 

DKIM İmzalama ve DKIM Doğrulama Nedir?

 

DKIM imzalama, elektronik posta gönderirken elektronik postanın son çıkış noktasında elektronik posta içerisine anahtar ekleyerek gerçekleştirilir.
 
DKIM doğrulama, elektronik posta alan servisin elektronik posta içerisindeki anahtar ile DNS’ de yayınlanan kaydı eşleştirip doğrulamasıyla gerçekleştirilir.
 

DKIM İmzalama ve Doğrulama Nasıl Çalışır?

 

Elektronik posta’ nın son çıkış noktasında elektronik posta içerisine bir anahtar ekler. Bu anahtar aynı zamanda DNS’ de yayınlanır. Bu sayede elektronik posta gönderildiğinde elektronik posta’ yı karşılayan nokta ilgili etki alanı için DNS’ de yayınlanan kayıt ile gönderilen elektronik posta içerisindeki anahtarı karşılaştırır. 2 anahtar birbiri ile aynı ise ilgili kişi gerçek kişidir ve elektronik posta gerçek kişi tarafından gönderilmiştir.

 

 

Libraesva Email Security Gateway ile DKIM İmzalama ve DKIM Kontrol Nasıl Sağlanır?

 

Libraesva Email Security Gateway, gelen elektronik postalar için ilgili etki alanlarında yayınlanan kayıtları gelen elektronik posta içerisindeki anahtar ile eşleştirir. Sonuç aynı ise elektronik postayı kabul eder. Sonuç farklı ise ilgili elektronik postayı gereksiz olarak işaretler ve elektronik posta servisine iletmez. Giden elektronik postalar da ise oluşturulmuş anahtarı elektronik posta içerisine ekler ve gönderir.
 
Libraesva E-Mail Security Gateway Demo Talebi
 
Libraesva DKIM imzalama ve kontrol dahil tüm koruma bileşenleriyle Libraesva E-mail Security Gateway’i 30 gün boyunca ücretsiz denemek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Diğer Blog Yazıları