AV-Comparatives Siber Güvenlik Araştırması 2023 Yayınlandı!

AV-Comparatives, yıllık IT Security Survey-BT Güvenlik Anketi'nin sonuçlarını yayınladı. IT Security Survey sonuçları, antivirüs sektörünün mevcut durumunun bir anlık görüntüsü olarak karşımıza çıkmaktadır. AV- Comparatives anketiyle, son kullanıcı topluluğunun görüşleri ve tercihleriyle ilgili değerli geri bildirimler sağlıyor. Sonuçlar, virüsten koruma çözümlerinin alaka düzeyini ve değerini artırma işine de yaramaktadır
 

AV-Comparatives Siber Güvenlik Araştırması’na ait bazı önemli bulgular şunlardır:

Ücretsiz güvenlik programları, genç yanıtlayanlar arasında daha popülerken, daha yaşlı kullanıcıların bir güvenlik çözümü için ödeme yapma olasılığı daha yüksektir.
Kaspersky, dünya çapında en popüler masaüstü güvenlik ürünü olarak bulundu ve onu Microsoft, Bitdefender, ESET izledi. Bu dört ürün aynı zamanda her kıtada ilk beş ürün arasında yer almaktadır.
Ankete katılanların çoğunluğu mevcut güvenlik çözümlerinden memnundu ve %83'ten fazlası memnun veya çok memnun olduklarını bildirdi.
Bitdefender, genel olarak en popüler mobil güvenlik çözümü olarak öne çıkarken,  Kaspersky bu alanda onu hemen takip etmektedir. Genel olarak pek çok alanda Kaspersky birinciliği göze çarplmaktadır. Bitdefender, Kaspersky, ESET ve Avast (popülerlik sırasına göre) her kıtada ilk dörde giriyor.
Windows 10, %50'den fazlasının birincil masaüstü işletim sistemi olarak kullanılmasıyla hala en çok kullanılan işletim sistemidir. Ancak, Windows 11 kullanıcılarının artması nedeniyle kullanım geçen yıla göre azaldı ve ankete katılanların %38'i artık Windows'un bu sürümünü kullanıyor.
Windows 11'in kullanıcı tabanı büyürken, yanıt verenlerin %80'inden fazlası önümüzdeki altı ay içinde Windows'un en yeni Sürümüne geçmeyi planlamıyor. Bunun çeşitli nedenleri vardır, en yaygın olanı Windows 10'u tercih etmek ve donanım gereksinimlerini karşılamamaktır.
Şu anda kullanıcıların neredeyse dörtte birini oluşturan iOS kullanımında hafif bir artış oldu. Ancak, Android açık ara en popüler mobil işletim sistemi olmaya devam ediyor ve anket katılımcılarının neredeyse dörtte üçü tarafından kullanılıyor.
Katılımcılara ayrıca hangi ürünlerin (işletme ve tüketici) AV-Comparatives tarafından test edildiğini görmek istedikleri soruldu. Anket, en iyi bilinen ve en güvenilir antivirüs test laboratuvarları hakkında sorularla sona erdi.

 

AV-Comparatives'in IT Security Survey 2023 ile ilgili linkler aşağıdaki gibidir:

Diğer Blog Yazıları