Kaspersky Embedded Systems ile Gömülü Sistem Koruması

Günümüz dünyasında Gömülü Sistemler birçok alanda kullanılmaktadır. Örnek verecek olursak; ATM'ler, POS sistemleri, bilet makineleri, kiosklar ve medikal ekipmanlar gibi alanları sıralayabiliriz. Gömülü sistemler çoğunlukla coğrafi olarak farklı bölgelerde bulunması, yönetimsel olarak zor olması ve nadir aralıklarla güncellendiği için güvenlik açısından özel bir önem taşır. Ayrıca; nakit para bulundurmaları, nakit kart ve kredi kartlarıyla çalıştıkları için hata kabul edilemez şekilde son derece korunaklı olmaları gerekir. Gömülü sistemlerin sadece dışardan gelecek fiziki tehditlere karşı dirençli olmaları yeterli değildir. Siber suçlulara ve içeriden gelecek saldırılara karşı kurumsal ağa giriş noktası olarak kullanılmaması da oldukça önemlidir. 
 

Gömülü Sistemlerin Siber Saldırılara Karşı Korunması Nasıl Olmalıdır?

 

Gömülü cihazların sistemleri için standart siber korumalar yalnızca virüsten koruma tabanlı güvenlik ve sistem güçlendirmesini kapsamaktadır. Ancak tamamen virüsten koruma tabanlı bu standart koruma tek başına yeterli değildir. Günümüzde gerçekleştirilen gömülü cihazlara yapılan saldırılarda da yetersiz olduğu fazlasıyla görülmüştür. Bu nedenle başarısını kanıtlamış olan Cihaz Kontrolü ve Baştan Yasaklı teknolojilerinin yanı sıra gerektiğinde kritik sistemlere ek antivirüs koruması uygulanmalıdır.

 

Kaspersky Embedded Systems Security ile hepsi bir arada güvenlik teknolojisi

 
Kaspersky Embedded Systems Security gömülü sistemlerin içeriklerini hedefleyen ve kısıtlamalarını aşmaya çalışan saldırılara karşı korumak için özel olarak tasarlanmış etkili bir çözümdür.  Standart korumaların aksine; gelişmiş uygulama ve cihaz kontrolü, kötü amaçlı yazılım ve bellek koruması, ağ tehdit koruması, dosya bütünlüğü ve günlük denetimi ile gömülü cihazlarınızın sistemlerini siber saldırganlara karşı en etkili şekilde korumaktadır. Finans ve Bankacılık, Perakende, Taşıma, ATM ve POS Hizmeti Sağlayıcıları, Kaspersky Embedded Systems Security çözümünü tercih eden bazı sektörlerdir. 

 

Kaspersky Embedded Systems Security çözümünün öne çıkan özellikleri

 

  • Uygun maliyetli donanımlarla uyumlu bir şekilde çalışabilmektedir. "Default Deny only" (Yalnızca Baştan Yasaklı) modunda çalışırken, Windows XP ailesi için 256 MB RAM ve sistem hard diskinde 50 MB boş alan yeterlidir.
  • Gömülü sistemlerin çoğu Windows XP işletim sistemiyle çalışmaktadır. Günümüzde siber güvenlik çözüm sağlayıcıların pek çoğu da Windows XP işletim sistemine destek vermeyi sonlandırmıştır. Ancak Kaspersky Embedded Systems Security, Windows XP platformunun yanı sıra Windows 7, Windows 2009 ve Windows 10 ailelerinin tam işlevselliğiyle çalışacak şekilde optimize edilmiş olduğundan gömülü cihazlarınızın korumasını sağlamaya devam etmektedir.  
  • SIEM sistemleriyle başarılı bir şekilde entegrasyonu sağlanabilmektedir. 
  • Kaspersky Embedded Systems Security, belleği açıklardan yararlanan yazılımlara karşı korur. 
  • Güvenlik ilkeleri, imza güncellemeleri, antivirüs taramaları ve sonuç derlemesi Kaspersky Security Center adlı tek bir merkezi yönetim konsolu aracılığıyla kolaylıkla yönetilebilir. Yerel ağdaki tüm aracılar, her türlü yerel konsolla yönetilebilir. Bu özellik, Gömülü sistemlerde sıklıkla karşılaşılan izole ve bölünmüş ağlar için son derece önemlidir.
  • Maintenance Service Agreement (MSA) destek paketi ile 7/24 bakım ve destek hizmeti sağlamaktadır. 
 
Kaspersky Embedded Systems Security için bize ulaşın

 

Kaspersky’nin gelişmiş gömülü sistem koruması Kaspersky Embedded Systems Security hakkında detaylı bilgi almak için Güney Bilişim Bilgi Teknolojileri uzmanlarıyla iletişime geçebilir veya demo talebinde bulunabilirsiniz. 

Diğer Blog Yazıları