SSL Denetimi (Inspection) Nedir? Faydaları Nelerdir?

SSL denetimi, istemci ve sunucu arasındaki SSL şifreli internet iletişimini yakalama ve inceleme sürecidir. İnternet trafiğinin büyük çoğunluğu, kötü amaçlı içerik de dahil olmak üzere SSL ile şifrelendiğinden, SSL trafiğinin denetimi kritik önem kazandı. Günümüzde SaaS uygulamalarının ve bulutun popülaritesi, daha fazla verinin internette daha sık dolaşarak daha fazla riske maruz kalması anlamına geliyor. Bu nedenle şifreleme, gizli ve hassas verileri güvende tutmanın önemli bir parçasıdır. Bu nedenle günümüzde çoğu tarayıcı, web sunucusu ve bulut uygulaması giden verileri şifrelemenin yanı sıra bu verileri HTTPS bağlantıları üzerinden alıp verir. Ne yazık ki, her iki şekilde de çalışır; hassas veriler HTTPS trafiğinde gizlenebiliyorsa, tehditler de gizlenebilir. Bu, bir kuruluşun şifresi çözülmüş trafiğin içeriğini engellemeden veya yoluna devam edebilmesi için yeniden şifrelemeden önce tam olarak incelemesini sağladığı için etkili SSL denetimini eşit derecede önemli hale getirir.
 

SSL Denetiminin Faydaları

 

SSL denetiminin uygulanması, günümüz kuruluşlarının son kullanıcılarını, müşterilerini ve verilerini güvende tutmasına yardımcı olarak aşağıdakileri sağlar:
  • Gizli kötü amaçlı yazılımları bularak ve bilgisayar korsanlarının savunmaları aşmasını engelleyerek veri ihlallerini önleyin
  • Çalışanların kasıtlı veya kazara kuruluş dışına ne gönderdiğini görün ve anlayın
  • Tüm organizasyonu güvende tutan çok katmanlı bir savunma stratejisini destekleyin
 

HTTPS Neden Tamamen Güvenli Değil?  

 

HTTPS, HTTP' ye güvenli bir alternatif olacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak, güvenliğinin aşağıdakiler dahil olmak üzere sınırlamaları vardır:
 
  • Protokol Güvenlik Açıkları: SSL/TLS protokolü sürekli iyileştirmelerden geçmektedir. Protokoldeki güncellemelerin çoğu, daha önce keşfedilen güvenlik açıkları için düzeltmeler içeriyordu ve bu güncellemelerin yüklenmesi güvenlik için gerekliydi.
  • Sahte Web Siteleri: HTTPS'deki kilit simgesi, yalnızca web sunucusunun URL için düzenlenmiş bir dijital sertifikaya sahip olduğunu garanti eder. Ad olarak güvenilir bir etki alanına benzer bir URL ile oluşturulmuş kimlik avı sitelerine karşı koruma sağlamaz.
  • Şifrelenmiş Kötü Amaçlı İçerik: HTTPS tarafından sunulan şifreleme, trafik içeriğinin denetlenmesini imkansız hale getirir. Kötü amaçlı yazılım ve kimlik avı siteleri, bir kuruluşun siber savunmasını atlatmak için bundan yararlanır.
  • SSL/TLS Müdahalesi: SSL/TLS, bir web sitesinin dijital sertifikasının müşterinin güvendiği bir yetkili tarafından imzalandığını doğrular. Bir saldırgan sahte, güvenilir bir sertifika oluşturabilirse trafiği durdurmak ve okumak/değiştirmek için Ortadaki Adam (MitM) saldırısı gerçekleştirebilir. Bu saldırı ile saldırgan, istemci ile bir SSL/TLS bağlantısı oluşturur, paket içeriğini görmek için trafiğin şifresini çözer ve ardından paketi web sunucusuna şifreler. İade paketleri de aynı süreçten geçer. Kullanıcılar bunun olduğunu fark etmeyebilir, ancak MitM saldırılarını algılayıp önleyebilen uç nokta, tarayıcı ve mobil güvenlik çözümleri vardır.

 

Siber Saldırılara Karşı Tam Koruma

 

SSL Denetimi ile müdahale edilemeyen beklenmedik siber saldırılara karşı tam koruma sağlayan çözümler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Diğer Blog Yazıları