Siber Güvenlik Hakkında Alınabilecek Önlemler

Günümüzde şirketler, verilerini ve özel bilgilerini depolamak ve bunlara erişmek için teknolojiyi kullanıyor. Bu işleri kolaylaştırsa da çoğu zaman verilerin güvenliği tehlikeye girebilir. Peki işletmeniz sayıları giderek artan siber saldırılara ne kadar hazırlıklı? Hangi önlemleri alabilirsiniz? İşte size bazı ipuçları.

 

Veri yedekleme

İşini ve işini bilgisayarlarla yöneten şirketler için veriler işimizin en önemli parçasıdır. Verilerin düzenli olarak yerel bir depolama cihazına kaydedilmesi çok önemlidir. Aksi takdirde herhangi bir saldırı ya da sistem sorunu yaşanması durumunda verilerinize ulaşamayabilirsiniz.

Antivirüs yazılımına yatırım yapın

Antivirüs yazılımı güvenli sistemlerin bir parçasıdır. Yanlış bağlantıya tıklarsanız veya yanlış dosyayı indirirseniz bilgisayarınız doğrudan tehlikeye girer. Antivirüs yazılımları, bilgisayarınızı kullanırken oluşabilecek tehlikeli durumlardan sizi korur.

E-posta yoluyla gönderilen şüpheli bağlantıları izleme

Fidye yazılımı programları genellikle güzel biçimlendirilmiş spam mesajlarında e-posta ekleri olarak gönderilir. Bu tür spam mesajlarda şüpheli bağlantılara ve reklamlara tıklamaktan kaçınmak faydalı olacaktır.

Kullandığınız sistemleri orijinal tutun ve güncel tutun

Orijinal olmayan yazılımlar siber güvenlik riski taşır. Yazılım korsanlığı yaygın bir sorundur. Siber suçlular, kullanıcılara çeşitli güvenlik riskleri oluşturan kötü amaçlı yazılımları yaymak için sahte yazılımlar kullanır. Aynı zamanda kullandığınız üçüncü parti eklenti ve uygulamalardaki açıklardan kendinizi korumak için sisteminizi ve uygulamalarınızı sürekli güncel tutun.

Güvenlik duvarı kullanma

Güvenlik duvarı, iç ve dış ağlar arasındaki veri trafiğini yönetmemize olanak tanır. Riskli bilgileri ve potansiyel siber tehditleri engeller. Sistem yöneticisinin doğru şekilde yapılandırması önemlidir.

Güçlü şifreler oluşturma

Kendiniz için güçlü ve benzersiz şifreler oluşturun ve şifrelerin farklı yerlerde tekrarlanmasından kaçının. Oluşturduğunuz benzersiz şifreler sizi istenmeyen erişimlerden korur.

Diğer Blog Yazıları