Domain Name Server (DNS) Güvenliği Neden Önemlidir?

Domain Name System (DNS), çeşitli kuruluşlar tarafından alan adlarını IP adreslerine çevirmek için kullanılan merkezi bir sistemdir. URL'ler yerine IP adreslerini hatırlamak veya daha büyük bir ağdaki tüm cihazları manuel olarak yapılandırmak çok zaman aldığı için önemli bir hizmettir. DNS güvenlik tehditleri, günümüzde meydana gelen en yaygın siber tehdit türleri arasındadır. Bu nedenle DNS güvenliği, bir kuruluşun güvenlik planının ayrılmaz bir parçası olmalıdır.
 

DNS Logları Neden Önemlidir?

 

1- DNS logu, tüm protokoller tarafından kullanılan ortak bir altyapı hizmetidir. Şirket ağında kullanılan tüm hizmetler hakkında bilgi içerir. Örneğin, web trafiği ve e-posta trafiği günlükleri hakkında sırasıyla yalnızca bir proxy sunucusu ve bir e-posta sunucusu aracılığıyla bilgi alabilirsiniz. DNS logu, her iki trafik türüyle ilgili verileri içerir. Bu nedenle, DNS loglarını analiz etmek, tüm şirket ağının işlenmesini gerektirir.
 
2- Herhangi bir IP adresi olmayan kötü amaçlı trafik yalnızca DNS logunun analizi ile tespit edilebilir. IP adresi olmayan etki alanı türlerine örnekler şunları içerir:
 
a- Kötü Amaçlı Yazılım Etki Alanları: Kötü amaçlı yazılım etki alanlarının yaklaşık% 85'inin doğrudan IP adresine sahip olmadığı anlaşıldı. Bir IP adresinin olmaması, HTTP isteklerinin olmadığını gösterir ve bu da DNS günlük analizini gerekli kılar.
 
b- DGA Etki Alanları: Bunlar, sistem saatine dayalı belirli bir algoritma ile oluşturulan etki alanlarıdır. Bu etki alanları yalnızca zombi ağı komut verildiğinde ve bir IP adresine sahip olduğunda kaydedilir. Zombi ordusunun sahibinin iki amacı vardır:
i. Siber güvenlik araştırmacılarının komuta merkezi bağlantı alanlarını tespit etmelerini önlemek,
ii. Önceden belirlenmiş zamanlarda zombi ordusunun kilidini açmak için.
 
c- DNS Tünellemesi: DLP ürünleri, DNS tünellemesi yoluyla veri hırsızlığını tanımlayamaz. DNS tünelleme verilerini bulmanın tek yolu DNS günlüğünü incelemektir.
 

DNS Güvenliği Kavramının İki Önemli Bileşeni Vardır:

 

1. Ağdaki ana bilgisayar adlarını IP adreslerine çözümleyen DNS hizmetlerinin genel bütünlüğünü ve kullanılabilirliğini sağlamak.
 
2. Ağınızın herhangi bir yerindeki olası güvenlik sorunlarını tespit etmek için DNS etkinliğini izleme.
 
Şüpheli anormallikler için ağınızın DNS trafiğinin etkin bir şekilde izlenmesi, bir güvenlik ihlalinin erken tespiti için kritik öneme sahiptir. Ağınızın tüm önemli performans ölçümlerini takip edebilirsiniz. Akıllı SIEM entegrasyonu ile belirli bir süre için veya anormal faaliyetlerin bir kombinasyonu sonucunda uyarılar ayarlayabilirsiniz. SIEM çözümüne yalnızca SOC ekipleri tarafından araştırılması gereken bilgiler gönderilir. Böylece akıllı SIEM entegrasyonu, DNS günlük işleme maliyetlerinin %95'inden fazlasını kurtarabilir.
 

DNS Güvenliğiniz İçin Bize Ulaşın

 

Kuruluşunuza ait domaninlerin güvenliğini sağlamak, ağınıza ait performansı ölçümleri ve daha fazlası için bizimle iletişime geçiniz.

Diğer Blog Yazıları