Basit konfigürasyonlarda sistem üzerinde bulunan disk veya disklerin üzerinde veriler saklanmaktadır. Bir diğer veri saklama özelliği ise ağ üzerinden veya çeşitli kontrol bileşenleri ile verinin sistem dışında bulunan bir alanda saklanmasıdır. Veri depolama alanları aynı kaynağı bir veya birden fazla sistem tarafından erişilebilir olması ve diğer kaynaklar ile hızlı bir paylaşım sağlanması için kullanılmaktadır.

Kurumların verinin güvenli bir şekilde saklanması için bir çok yöntemi bilmesi ve anlaması gerekmektedir. Diskler tek bir sisteme bağlı olabilir, SANs(Storage Area Networks) üzerinde bulunabilir veya NAS(Network Attached Storage) üzerinde bulunabilir. Bu bahsedilen seçenekler ile ilgili gereksinimler göz önünde bulundurulmalı ve esneklik sağlanmalıdır.

SAN sistemler kendilerine özel ağ üzerinde bulunan bir veya birden fazla cihazın block level veri sakladıkları yapı şeklidir. FCP veya ISCSI ile sunuculara bağlanabilir ve işletim sistemi seviyesinde yerel disk servisi olarak hizmet verebilmektedir.

Güney Bilişim; gerek dosya sunucusu gerek ise ağ üzerinde bulunan depolama birimlerine yönelik çeşitli güvenlik teknolojilerini müşterilerinin hizmetine sunmaktadır. Güvenlik ve performansın bir arada sunulması aşamasında kurumlara en uygun çözümü sağlamaktadır.

Ürünler: Kaspersky Security for File Server – Kaspersky Security for Storage